A pénzügyminiszter felhívta a figyelmet: a közel 3000 hazánkban működő német cég több mint 200 ezer embernek ad munkát, minden 4. külföldi befektetés német cégtől érkezik hazánkba.
A tárcavezető a kamara legfrissebb, őszi felmérését ismertetve elmondta: jelentősen növekedett a saját üzleti helyzetét pozitívnak értékelő cégek aránya, mindemellett a felmérésben résztvevő vállalatok is úgy látják, a közép-kelet-európai gazdasági térség több területen is felértékelődik. A német cégek pozitívan reagáltak a gazdaság működőképességét és a munkahelyek megőrzését célzó kormányzati programokra. A versenyképesség-növelő támogatási program keretében például 90 német tulajdonú céggel jött létre megállapodás és ennek köszönhetően 50.000 munkahelyet tudtunk megvédeni, hozzájárulva a visszaesés mérsékléséhez és az újraindításhoz is. A miniszter közölte: változatlanul Németország 23 százalékos aránnyal hazánk legnagyobb befektetője. A kormány már 16 német vállalattal kötött stratégiai partnerségi megállapodást. Kormányzati támogatással 2014 és 2020 között 134 német befektetőhöz köthető projekt valósult meg, amelyek összesen 28 ezer munkahelyet hoztak létre. Az idei év első nyolc hónapjában 17,8 százalékkal emelkedett a magyar-német áruforgalom értéke is.
A miniszter felhívta a figyelmet: az igen pozitív tendencia mellett számos kihívással is szembe kell nézni a világgazdaságban. Továbbra is zavarok jelentkezhetnek az ellátási láncolatokban, amelynek feloldását a német vállalatok főként új, közép-kelet-európai beszállítók bevonásával tervezik, ez tehát lehetőséget jelent a magyar cégeknek is. Az energiaárak alakulására a kormány hosszú távú szerződésekkel reagál, a magyar gázellátás így biztonságos marad. A szakemberhiányt a meglévő tartalékok kiaknázásával, a képzési programok támogatásával enyhíti Magyarország.
Varga Mihály leszögezte: a kormány továbbra is támogatja a német vállalatok magyarországi működését a gazdaság élénkítésével, adócsökkentésekkel, támogatásokkal és az üzleti környeztet javításával. A cél az, hogy a két ország közötti gazdasági együttműködés a jövőben is zavartalanul erősödjön, külön hangsúllyal a kutatás-fejlesztésen és innováción.